Jak ketoprofen ovlivňuje srdce?

Na co se Ketoprofen používá?

Bolest je nejčastějším příznakem, který pacienti uvádějí při návštěvě lékaře. Jeho charakter, síla a umístění poskytují informace pro pochopení příčiny a volbu léčby. Lékař vybere anestetikum s ohledem na diagnózu, závažnost onemocnění a možné kontraindikace.

Lékárnice Natalya Zotina hovoří o osvědčeném účinném analgetiku Ketoprofen. V článku podrobně popisujeme složení, vlastnosti účinné látky a lékové formy. Srovnejme ketoprofen s analogy.

Ketoprofen: složení

  • tablety
  • potahované tablety
  • tablety s řízeným uvolňováním
  • kapsle
  • roztok pro intravenózní a intramuskulární podání
  • gel pro vnější použití
  • krém pro vnější použití
  • transdermální náplast
  • rektální čípky
  • oplachový roztok

Lékárny někdy žádají mast Ketoprofen. Ketoprofen není v této formě registrován. Pro vnější použití se používá krém a gel. Dobře pronikají pokožkou. Nezanechává lepkavé ani mastné stopy.

Ketoprofen: účinná látka

Účinná látka Ketoprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Má výrazný analgetický účinek, má protizánětlivé a antipyretické účinky. Nepoužívá se však jako antipyretikum.

Ketoprofen proniká do synoviální tekutiny kloubů a odtud se pomalu uvolňuje. Nemá negativní vliv na tkáň chrupavky. Díky těmto vlastnostem se lék používá k léčbě artritidy a dalších kloubních onemocnění.

U pacientů s těžkým onemocněním jater se přípravky Ketoprofen používají v minimálních účinných dávkách vzhledem k tomu, že se hromadí ve tkáních.

Ketoprofen: co pomáhá

Ketoprofen se používá k symptomatické léčbě. Lék neovlivňuje příčiny a progresi onemocnění. Lék snižuje bolest a zánět při onemocněních pohybového aparátu. Pomáhá zmírňovat mírné, střední a silné bolesti různého původu.

Ketoprofen: indikace

  • artritida: reaktivní, revmatoidní, psoriatická, ankylozující spondylitida
  • dna a pseudodna
  • artróza
  • tendinitida, burzitida
  • neuralgie, radikulitida
  • milagia
  • bolesti hlavy
  • bolest zubů
  • zánětlivá onemocnění dutiny ústní
  • stavy po operacích a úrazech
  • bolest způsobená rakovinou
  • bolest během menstruace

Kloktadlo je dostupné pod názvem Ketoprofen-ENT. Je to modrozelený roztok s mátovou vůní. Obsahuje 16 mg ketoprofenu v 1 ml. Jedna dávka je 10 ml roztoku, zředěného ve 100 ml vody a kloktá se ráno a večer po jídle.

Ketoprofen-ENT zmírňuje bolest a zmírňuje zánět. Nemá antibakteriální účinek. Používá se k léčbě tonzilitidy, laryngitidy, faryngitidy, stomatitidy, onemocnění parodontu a při stomatologických zákrocích.

READ
Jací škůdci jedí papriky?

Gel je určen pro vnější použití. Nanášejte 3-5 centimetrů gelu v tenké vrstvě na pokožku 1-2x denně a jemně vmasírujte. Dávkování se volí s ohledem na postiženou oblast: 5 cm gelu obsahuje 100 mg ketoprofenu. Neaplikujte více než 10 cm (200 mg) gelu denně a použijte okluzivní obvaz. Bez porady s lékařem se lék užívá až 2 týdny.

Ketoprofen: analogy

Skupina NSAID je rozsáhlá a zahrnuje asi 1000 léků. Všechny léky jsou analogy ketoprofenu: zmírňují bolest a zánět, mnohé snižují horečku.

  • Artrosilene
  • Flamax
  • Okie
  • Ketonal a Ketonal Active Plus
  • Bystrum Forte
  • ketoprovel
  • Pentalgin extra gel
  • Brustel
  • Arketal
  • Artrum
  • Spazgel
  • Fastum
  • Febrofeed

Některé analogy Ketoprofenu se vyrábějí pouze ve formě gelu pro vnější použití: Spazgel, Brustel, Fastum, Pentalgin extra-gel, Febrofid. Řada Artrosilene má unikátní lékovou formu – pěnu pro vnější použití. Pokud jsou předepsány injekce Ketoprofenu, jsou nahrazeny injekčním roztokem léků Artrum, Flamax, Arketal, Ketonal.

Ketonal nebo Ketoprofen: co je lepší?

Ketoprofen a Ketonal jsou co do rozsahu lékových forem nejbližší analogy. Ketonal je také dostupný ve formě injekčního roztoku, tablet, kapslí, čípků, granulí, krému a gelu. Jediné, co nemá, je výplach a transdermální náplast.

Tablety ketoprofenu jsou zakázány pro děti do 15 let. Děti starší 6 let mohou být léčeny Ketonalem ve formě granulí pro přípravu perorálního roztoku. Oba léky jsou zakázány ve třetím trimestru těhotenství a během kojení. Léky mají podobné indikace a vedlejší účinky.

Léky Ketonal a Ketoprofen jsou dostupné na lékařský předpis s výjimkou zevních forem. Pacient si vybírá, co je lepší, Ketonal nebo Ketoprofen ve formě krémů a gelů, na základě svých preferencí a dostupnosti léku. Lékař si vybírá z receptur.

Ketoprofen nebo Diclofenac: co je lepší?

Účinné látky léků jsou různé. Diklofenak má nejsilnější protizánětlivý účinek mezi NSAID. Ketoprofen má výraznější analgetický účinek.

Řada Diclofenac obsahuje oční kapky, které Ketoprofen nemá. Proto oftalmologové předepisují Diclofenac. Ketoprofen zmírňuje bolest a zánět v dutině ústní. S diklofenakem si podobný roztok nekoupíte.

Riziko kardiovaskulárních komplikací je vyšší u diklofenaku. Ketoprofen je proto vhodnější pro léčbu pacientů se srdečními problémy. Diklofenak je předepsán dětem od 6 let, Ketoprofen – od 15 let.

Rate article
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: